W jakie waluty inwestować? W jakich trzymać oszczędności?

Rynek walut to od wielu lat forma inwestowania kapitału, bądź lokowania oszczędności. Aby lepiej zrozumieć temat należy bezapelacyjnie rozdzielić inwestycję i oszczędzanie. Inwestowanie polega na lokowaniu nadwyżek finansowych w poszczególnych walutach celem osiągnięcia zysku w dalszej perspektywie.

Oszczędzanie różni się od niego tym, że stanowi zabezpieczenie na „gorsze czasy” lub nagłe wydatki. To bardzo ważne, aby nie mylić oszczędzania z inwestowaniem, ponieważ inwestując oszczędności jesteśmy w stanie zarówno zarobić – jak wszystko stracić.

W jakie waluty warto inwestować?

Zdecydowanie najlepiej inwestować w waluty o ugruntowanej pozycji na rynku. Mowa tu oczywiście o euro i dolarze. Pierwsza opcja wydaje się stabilna, ponieważ taka jest też gospodarka Unii Europejskiej. Ten drugi stanowi główny środek rozliczeniowy dla ropy naftowej, co stanowi dość pewne zabezpieczenie kursu dolara na przyszłość.

Funt brytyjski zaliczył ogromny spadek względem BREXITu. O dziwo, frank szwajcarski – choć kojarzy się ze stratami na rzecz kredytów frankowych w przeszłości – również zalicza dość spory wzrost w ostatnich miesiącach.

W jakich walutach trzymać oszczędności?

W tym miejscu nie ma miejsca na zaskakującą odpowiedź. Absolutna podstawa oszczędzania mówi, że oszczędności należy gromadzić w walucie głównej, czyli tej którą na co dzień wykorzystujemy do obrotu. Sytuacja ma się nieco inaczej, gdy przewidujemy spadki kursu waluty naszego obiegu.

Wtedy warto pomyśleć o ulokowaniu kapitału w innych, stabilniejszych walutach. Tak czy siak, rynek kursów walut jest poddany ciągłym wzrostom i spadkom, a każda inwestycja wiąże się z różnym okresem inwestycji – nie wiemy, co giełda przyniesie za dwa miesiące, co za rok, a co za 15 lat.

Więcej artykułów na temat inwestycji i oszczędzania znajdziesz w portalu https://www.przegladfinansowy.pl/.