Kompletny przewodnik po kryptowalutach: co to jest kryptowaluta i jak to działa?

Co to jest kryptowaluta? Kryptowaluta to cyfrowa waluta, której można używać do kupowania towarów i usług. Nie ma fizycznej formy, więc nie jest namacalny. Kryptowaluta działa na technologii blockchain, co oznacza, że jest zdecentralizowana i nie ma centralnego organu.

Bitcoin był pierwszą kryptowalutą, jaką kiedykolwiek stworzono. Został stworzony przez anonimową osobę lub grupę osób pod nazwą Satoshi Nakamoto w 2009 roku, aby ominąć potrzebę korzystania z usług osoby trzeciej podczas przesyłania pieniędzy online. Bitcoin umożliwił przesyłanie pieniędzy bez żadnych opłat ani pośredników, a jednocześnie wciąż jest w stanie zweryfikować, kto co jest właścicielem.

Jak kupić swój pierwszy bitcoin?

Aby kupić swój pierwszy bitcoin, potrzebujesz portfela bitcoin. Jest to oprogramowanie lub sprzęt, który pomaga przechowywać i wydawać bitcoiny. Istnieje wiele opcji portfeli, dlatego ważne jest, aby przed dokonaniem zakupu przeprowadzić rozeznanie.

Należy również zauważyć, że istnieją dwa rodzaje portfeli: do przechowywania w chłodni i przechowywania na gorąco. Przechowywanie w chłodni jest bezpieczniejsze, ale wymaga więcej czasu, ponieważ musisz pobrać łańcuch bloków na urządzenie, na którym przechowywany jest portfel. Hot storage jest mniej bezpieczny, ale łatwiejszy, ponieważ można uzyskać do niego dostęp z dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu.

Aby wydobywać bitcoiny, potrzebujesz sprzętu do kopania — obejmuje to wszystko, od procesorów graficznych, układów ASIC, a nawet platform wydobywczych. Platformy wydobywcze to komputery zaprojektowane specjalnie do kopania kryptowalut, takich jak Bitcoin i Ethereum.

Co to jest Litecoin?

Litecoin to projekt waluty cyfrowej i oprogramowania open-source wydany na licencji MIT/X11.

Litecoin został stworzony przez Charlesa Lee, inżyniera, który później został dyrektorem inżynierii w Coinbase. Litecoin jest oparty na protokole Bitcoin, ale różni się zastosowanym algorytmem haszującym. Sieć Litecoin została uruchomiona 13 października 2011 r. i osiągnęła kapitalizację rynkową w wysokości 1 miliarda dolarów w listopadzie 2013 r.

Litecoin został opisany jako „srebrny” do „złotego” bitcoina. Litecoiny są tworzone poprzez kopanie, które polega na rozwiązywaniu trudnych obliczeniowo łamigłówek w celu znalezienia rozwiązania pasującego do z góry określonego wzorca.

Ethereum kontra Bitcoin

Ethereum to zdecentralizowana platforma, która obsługuje inteligentne kontrakty: aplikacje, które działają dokładnie tak, jak zaprogramowano, bez możliwości przestojów, cenzury, oszustw lub ingerencji osób trzecich.

Bitcoin jest pierwszą zdecentralizowaną walutą cyfrową i istnieje już od 8 lat. Z drugiej strony Ethereum jest nowszą kryptowalutą i ma na celu zapewnienie czegoś więcej niż tylko systemu płatności.

Prognozy cen Bitcoin 2022 – czy Bitcoin się rozbije, czy wzrośnie?

Bitcoin był krytykowany za wykorzystanie w nielegalnych transakcjach, wysokie zużycie energii elektrycznej, zmienność cen i kradzieże z giełd. Kapitalizacja rynkowa bitcoin wzrosła z mniej niż 1 mld USD w 2013 r. do 10 mld USD w 2017 r., z rekordowym poziomem 20 mld USD w dniu 18 grudnia 2017 r. W listopadzie 2018 r. łączna wartość wszystkich wydobytych bitcoinów wynosi ponad 200 mld USD. Liczba użytkowników bitcoinów stale rosła na przestrzeni lat.